Bike Fitting - Mam Świetną Pozycję

marzec, 2016

Z ogromną satysfakcją informujemy, że świetny triathlonista, Filip Przymusiński, został (DOBROWOLNIE !) ARGONAUTĄ.
Filip wybrał Argona 18 model E118 Next. Zbudowaliśmy go na Shimano Ultegra i zamontowaliśmy siodło anatomiczne ISM PS 1.1 (nowa wersja ROAD). Koła Zipp 808 zawodnik przywiózł ze sobą.
Jak na Człowieka z Żelaza przystało, Filip wyjechał z Poznania o 1.30, a fitting rozpoczęliśmy o 7 rano. Ponieważ było to czwarty ustawiany przez niego rower, dopasowanie zajęło nam tylko dwie godziny. Kolejne kilka godzin trwało „kończenie” roweru.
Efekt jest imponujący !

Filip Przymusiński 1 Filip Przymusiński 6 Filip Przymusiński 5 Filip Przymusiński 4 Filip Przymusiński 2

E118 FP 1 E118 FP 11 E118 FP 10 E118 FP 9 E118 FP 8 E118 FP 7 E118 FP 6 E118 FP 5 E118 FP 4 E118 FP 3 E118 FP 2

 


Brzmi to nieco dwuznacznie, ale chciałbym wszystkich uspokoić – dotyczy roweru i siodła.

Dopasowywaliśmy rower Specialized Shiv do długodystansowej jazdy czasowej (Ironman). Pozycję ustawiliśmy na siodle anatomicznym ISM Century. Zakończyliśmy sesję, ale  mimo dużego komfortu na rowerze, zawodnik nie był zadowolony z wyglądu roweru. Oglądając prezentowane siodła ISM i SMP zauważył różowe siodło  PN 1.1, które idealnie pasowało do kolorystyki ramy. Wymieniliśmy siodło i przeprowadziliśmy dodatkowe pomiary. Pozycja na nowym siodle była równie wygodna jak na Century, a rower wygląda lepiej (czyli będzie jeździł szybciej).

Specialized 11 Specialized 10 Specialized 9 Specialized 8 Specialized 7 Specialized 6 Specialized 5 Specialized 4 Specialized 3 Specialized 2 Specialized 1

 


Ach, gdyby doba mogła trwać 48 godzin…

W środę, po cały dniu pracy, spotkaliśmy się z triathlonistą z Poznania, który przyjechał do nas po zamówiony wcześniej rower Argon 18 E117 Tri.
Ponieważ zawodnik jeździł wcześniej na siodle anatomicznym ISM w pozycji czasowej, fitting nie zabrał nam dużo czasu.
W rowerze pozostało siodło ISM Breakaway i mostek 3T ARX Pro o długości 110 mm. Jak zwykle, kierownica czasowa 3T Aura Pro dała się łatwo dopasować.
Fitting i ostatnie regulacje kończyliśmy już późnym wieczorem, po zamknięciu sklepu (co widać na zdjęciach).

E117 12 E117 10 E117 9 E117 8 E117 7 E117 6 E117 5 E117 4 E117 3 E117 2 E117 1

 


W środę odwiedził nas młody zawodnik, który wkrótce będzie ścigał się we Włoszech, w drużynie Meridiana.

Przywiózł ze sobą dwa rowery Guarciotti: czasowy Lunar i szosowy Eureka. Fitting rozpoczęliśmy od ustawienia bloków, a następnie zawodnik usiadł na rowerze do jazdy na czas. Poprawiliśmy ustawienie siodła i kierownicy. Siodełko zostało podniesione, a jego przód lekko pochylony (ułatwiając w ten sposób pochylenie miednicy). Kierownica została wypoziomowana w taki sposób, że podparcie ramion stało się bardziej stabilne. Poprawiła się wygoda na siodle, mimo że uzyskano naprawdę niską  pozycję  aero (kąt pleców: 20 stopni),  a zawodnik przesunął się do przodu, otwierając biodra i utrzymując głowę w obrysie ramion („shrug”).

Kamil wypróbował również anatomiczne siodło SMP4Bike, model do jazdy na czas T4. Jego reakcje  po jeździe  na tym siodle były entuzjastyczne.

W przypadku roweru szosowego siodło było zbyt mocno pochylone, co powodowało nadmierne obciążenie nadgarstków. Zawodnik siedział również zbyt wysoko, przeprostowując kolana i lekko kołysząc się na siodle. Obniżenie , wypoziomowanie oraz przesunięcie siodła do przodu oraz wyjęcie podkładek spod mostka,  poprawiło pracę nóg i rozłożenie ciężaru kolarza na rowerze. Podnieśliśmy również klamkomanetki Campagnolo  na kierownicy FSA,  likwidując problem cieśni nadgarstka.

KB 18 KB 17 KB 16 KB 15 KB 14 KB 13 KB 12 KB 11 KB 10 KB 9 KB 7 KB 6 KB 5 KB 4 KB 3 KB 2 KB 1

 


Ponieważ wiele osób kupiło Argony w promocyjnych cenach, z opcją bezpłatnego fittingu, mamy teraz pełne ręce roboty.
Dzisiaj przekazywaliśmy klientowi gotowego Argona E116.
Jutro czeka nas kolejny ciężki dzień: dwu zawodników odbiera i ustawia najnowsze Argony E117 Tri wyposażone w elektroniczne grupy Ultegra Di2.
Jak widać na zdjęciu, jeden z rowerów, choć jeszcze bez kół, odpoczywa przed jutrzejszym fittingiem.

E117 E116 6 E116 9 E116 8 E116 7


Mielibyśmy na pewno więcej czasu…
Gigantyczny wzrost zainteresowania triathlonem to dla nas prawdziwa „DOBRA ZMIANA”. Dzisiaj gościliśmy dwu zawodników, którzy zamówili w naszym sklepie Argony 18 E117 Tri na Ultegrze Di2. Rower w rozmiarze M był wyposażony w standardowe koła Fulcrum Quatro 35 mm, a „L-ka” w koła karbonowe o wysokości 50 mm , Fulcrum Red Wind.
Jeden z klientów wybrał siodło ISM Prologue, a drugi ISM PN 1.1. Ponieważ rowery mają kierownicę 3T Aura Pro i tradycyjny mostek, fitowanie to była prawdziwa przyjemność.


E117 Tri 18 E117 Tri 17 E117 Tri 16 E117 Tri 15 E117 Tri 14 E117 Tri 13 E117 Tri 12 E117 Tri 11 E117 Tri 10 E117 Tri 9 E117 Tri 8 E117 Tri 7 E117 Tri 6 E117 Tri 5 E117 Tri 4 E117 Tri 3 E117 Tri 1E117 Tri 2

 

 


W czwartek i piątek (17 i 18 marca), na zaproszenie Witka Podgórskiego i Klubu Triathlonowego z Trójmiasta F3TEAM, odwiedziliśmy Gdańsk.
Spotkanie było podzielone na 2 części, teoretyczną: seminarium dotyczące pozycji triathlonowej i praktyczną: sesję bike fittingu dla zainteresowanych zawodników.
Pracę rozpoczęliśmy o 8 rano ustawianiem roweru Scott. Mimo, że był to rower szosowy, został przygotowany do jazdy czasowej. Na klasycznej kierownicy zawodnik zamontował przystawki czasowe Profile Design, wymienił sztycę podsiodłową ma model z odwróconym offsetem i założył siodło anatomiczne ISM Road. Ponieważ wyjściowa pozycja była bardzo agresywna, założyliśmy dłuższy mostek Deda, który odwróciliśmy na „+” (130 mm, +8 stopni). Po zmianach pozycja będzie wygodniejsza i stabilniejsza.

Gdańsk 10
Następnym  rowerem, należącym do zawodniczki startującej na krótkich dystansach, był również szosowy Scott, model Contessa. Problemem był brak wygody, nadmierne obciążenie ramion i nadgarstków. Okazało się, ze przyczyną problemów jest niewygodne siodło. Testowaliśmy kilka modeli SMP4BIKE, ostatecznie na sztycy pozostał EXTRA GEL.

Gdańsk 11 Gdańsk 12 Gdańsk 13
Kolejnym elementem czwartkowego programu był wykład na temat specyfiki jazdy triathlonowej i czasowej i poszukiwania stabilności  w jeździe w pozycji aero.
Na wieczorne spotkanie przyszło blisko 60 osób ( wersja organizatorów ! ) – mamy nadzieję, że nie były zawiedzione uzyskanymi informacjami.

Gdańsk 6 Gdańsk 2 2 3 Gdańsk 1 Gdańsk 8 Gdańsk 5 Gdańsk 4 Gdańsk 3 5 4 1 Gdańsk 9 Gdańsk 7
Piątek był nieprawdopodobnie intensywny: pracowaliśmy równo 16 godzin,  z 4 triathlonistami, ustawiając 5 rowerów!
Zaczęliśmy od sprawdzenia pozycji szosowej na rowerze Giant TCR. Mieliśmy trochę problemów technicznych z jarzemkiem sztycy, jednak, przy pomocy imadła i młotka udało się zmienić offset z 25 mm na zerowy. To pozwoliło na przesunięcie pozycji do przodu (kolano nad osią pedału).
Ponieważ zawodnik kupił u nas (wysyłkowo) Argona E112, wykorzystaliśmy pobyt w Gdańsku do dopasowania nowego roweru. Jedynym  zmienionym w Argonie  komponentem było siodło – założyliśmy anatomiczne ISM PR 2.0. Jak zwykle kierownica Profile Design pozwoliła bardzo precyzyjnie i stabilnie podeprzeć barki.

Gdańsk 16 Gdańsk 18 Gdańsk 21 Gdańsk 22 Gdańsk 23 Gdańsk 24 Gdańsk 25 Gdańsk 26

Drugi triathlonista-„recydiwista”, przyjechał z rowerem czasowym Canyon. Pierwszy raz ustawialiśmy pozycję w czasie ubiegłorocznych zawodów w Suszu. Problemem, który wystąpił przy dłuższych jazdach,  było niewygodne siodło.  Zastąpiliśmy Specialied Sitero nowym modelem ISM Road, PS 1.1.
Siodło okazało się idealne i zawodnik z uśmiechem na ustach planuje już długie treningi kolarskie. Przy okazji tego fittingu wypróbowaliśmy przywieziony przez klienta trenażer Turbomuin.

Gdańsk 27 Gdańsk 28 Gdańsk 29

Wszystko szło zgodnie z planem i o 16.30 pojawił się kolejny triathlonista.  Chciał dopasować, rzadko spotykany w Polsce angielski rower Boardman Air TT,  do potrzeb jazdy czasowej. Seryjne wyposażenie obejmowało siodło anatomiczne Fizik Tritone i przystawki czasowe Deda Parabolica 1. Mimo, że główka ramy była bardzo niska, dzięki  podkładkom pod mostek i odwróceniu wspornika kierownicy na „+” uzyskaliśmy bardzo dobrą i wygodną pozycję.

Gdańsk 30 Gdańsk 31 Gdańsk 32 IMG_1764 Gdańsk 33

Ostatni klient przywiózł szosowego KTM’a,  na którym cierpiał z powodu niewygodnego siodła. W trakcie fittingu kolarz testował zarówno siodła SMP4BIKE (PRO, LITE209, HELL, EXTRA, EXTRA GEL HYBRID), jak i ISM (PN 1.1 i Breakaway). Po wielu próbach  najlepsze okazało się SMP Hybrid, mocno wyściełane siodło przeznaczone  do jazdy  szosowej, MTB, jak również turystycznej. Być może po przyzwyczajeniu się do nowego siodła (egzemplarz testowy), zawodnik sięgnie po model mniej wyściełany.

Gdańsk 35 Gdańsk 36 Gdańsk 37

Po skończeniu fittingów musieliśmy zebrać sprzęt i przygotować się do podróży do Krakowa. Gdy skończyliśmy pakować samochód WYBIŁA PÓŁNOC !

Gdańsk 38

Mimo tego, że czwartek i piątek były bardzo wyczerpujące, wyjazd był super. Przede wszystkim warunki pracy i pobytu w Hotelu Amber w Gdańsku były znakomite.  Michał, który  z „ramienia”  Hotelu  zapewnił „wikt i opierunek” i Witek – organizator całego wydarzenia – przygotowali fantastyczną  imprezę. DZIĘKUJEMY!

 

 

 


 
To był kolejny, bardzo pracowity koniec tygodnia.
W piątek przygotowaliśmy i ustawialiśmy rower szosowy Wilier GTS. Jest to jeszcze wygodniejsza wersja „bestsellerowego” GTR, tym razem bez hamulców tarczowych. Ponieważ po pierwszym fittingu mieliśmy jeszcze trochę czasu, dodatkowo sprawdziliśmy pozycję na drugim rowerze klienta (Scott Speedster).
Z Poznania przyjechał do naszego sklepu kolarz i triathlonista, który przywiózł ze sobą rower Cannondale Synapse. Okazało się, że rama ma bardzo dobrą geometrię, jednak producent zastosował rozwiązanie bardzo utrudniające dopasowanie wysokości siodełka: sztycę o przedziwnej, niestandardowej średnicy. Ponieważ musieliśmy wysunąć wspornik siodła powyżej kreski oznaczającej maksymalne wysunięcie, kolarz będzie musiał kupić nowa, dłuższa, lub „sztukować” oryginalną.
Sobota to dopasowanie, przed odbiorem, roweru czasowego Argon E117 na Ultegrze, dla triathlonisty z Wrocławia.
Podobnie jak E116, E117 wyposażony w kierownicę 3T Aura Pro i siodło anatomiczne ISM, jest bardzo łatwy do ustawiania.
„W pakiecie” sprawdziliśmy również pozycję zawodnika na rowerze MTB.
Skończyliśmy przed piętnastą, a więc mieliśmy jeszcze czas na bieganie i jazdę na trenażerze (paskudna pogoda !).
Wilier GTS 1 Wilier GTS 2 Wilier GTS 3 Scott 1 Scott 2 Scott 3 Cannondale 1 Cannondale 2 Cannondale 3 Cannondale 4 Cannondale 5 Cannondale 6 Cannondale 7 E117 1 E117 2 E117 3 E117 4 E117 5

GOTOWY !!!

 
Tak , jak obiecywaliśmy, prezentujemy „ostateczną” wersję roweru Argon 18 E119 Tri Plus.
E119 Tri plus 1 E119 Tri plus 2 E119 Tri plus 3 E119 Tri plus 4 E119 Tri plus 5 E119 Tri plus 6 E119 Tri plus 7
 

 
Z radością informujemy, że już gotowe są „nasze” stroje kolarskie.
Kolekcja, wykonana przez polską firmę Martombike, obejmuje dwa rodzaje koszulek (każdy w kolorze białym i czarnym) oraz dwa modele spodenek w kolorze czarnym (różniących się tkaniną i wkładką). Stroje są świetne jakościowo i mają dwa różne kroje koszulek: dla kolarzy lubiących rzeczy obcisłe lub nieco luźniejsze. Dominuje ” Argon 18″ uzupełniony logo producenta i niewielkimi nawiązaniami graficznymi do naszego sklepu (wertykal.com) i „Mam świetną pozycję”.
Uzupełnieniem są rękawki i nogawki idealnie pasujące do całej linii.
W ciągu kilku dni produkty znajdą się na naszej stronie – gwarantujemy promocyjne ceny !!!
Strój 1_8 LR Strój 1_7 LR Strój biały droższy 1 LR Strój biały droższy 1_2 LR Strój 1_1_LR Strój 1_3 LR Strój 1_4 LR