Bike Fitting - Mam Świetną Pozycję

sierpień, 2016

Coraz więcej osób korzysta z możliwości testowania siodeł SMP.

Ze względu na  dużą różnorodność kształtów, szerokości ,  długości,  grubości wyściółki elastomerowej najlepiej jest przetestować siodła przed zakupem. Jest to bezpłatne (konieczna jest oczywiście wpłata kaucji) i zmniejsza ryzyko zakupu niewłaściwego siodła.

Siodła testowe mają haftowany lub nadrukowany napis „test”  i są w kolorze  żółto-czerwonym.

T1SMP T1


Od początku października najnowsze Argony E117 będą dostępne również w rozmiarze XL, a więc przeznaczone dla zawodników mających 190 cm i więcej. Do tej pory rowery w rozmiarze L, dzięki systemowi podkładek montowanych pod mostkiem i podłokietnikami w kierownicach 3T (Vola Pro i Aura Pro) były odpowiednie nawet dla osób do 190 cm wzrostu.
Poniżej zdjęcia sprzedanego wczoraj Argona E117 z pełną grupą Shimano 105, kierownicą 3T Vola Pro (z elementem zwiększającym rozstaw podłokietników) i siodłem ISM PL 1.1 (następca Prologue). Ponieważ triathlonista jest BARDZO wysoki, wykorzystaliśmy wszystkie możliwości poprawy komfortu: system podkładek 3D wkręcanych w ramę, 30 mm podkładek pod mostkiem, odwrócony mostek na +6 stopni, 30mm podkładek pod podłokietnikami.
Argon 1 Argon 2 Argon 4Argon 3

 


 
Ogromne zainteresowanie triathlonem, a w konsekwencji zwiększona sprzedaż rowerów czasowych, zostały zauważone przez większość producentów. Niektóre firmy (przede wszystkim europejskie: Focus, Look, Colnago) nie zauważają tego, że ich klientami są przede wszystkim triathloniści- amatorzy, jednak większość zmienia budowę rowerów TRI. Dotyczy to zarówno geometrii (ramy są wygodniejsze: krótsze i wyższe od przeznaczonych do jazdy na czas), jak i komponentów i dodatków. W ubiegłym tygodniu napracowaliśmy się , dostosowując kierownice czasowe do potrzeb jazdy na długich dystansach triathlonowych. W Argonie E116 , aby poprawić komfort,na kierownicy 3T Aura Pro (gdy nie wystarczyło odwrócenie mostka i założenie podkładek) zamontowaliśmy 30 mm „słupki” pod podłokietniki.
W E117 konieczna była wymiana rurek w kształcie litery S (S-bend) na podgięte do góry (Ski-bend). Prawdziwym wyzwaniem był jednak rower Fuji, w którym kokpit powstał z połączenia elementów trzech kierownic: baza i rurki – Oval, podkładki dystansowe pod podłokietniki i śruby – 3T Vola Pro, podłokietniki i gąbki – Profile Design.
Kilka lat temu nie do pomyślenia…
E117 4 E117 Kierownica Fuji 1 Fuji 2 Fuji 3 Fuji 4