Bike Fitting - Mam Świetną Pozycję

ISCO 2015 INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON CYCLING OPTIMIZATION

ISCO 2015
INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON CYCLING OPTIMIZATION
CZĘŚĆ 1 – WYKŁADY
Już po raz drugi (pierwsze Sympozjum odbyło się w 2013 r.) uczestniczyliśmy w Międzynarodowym Sympozjum dotyczącym optymalizacji w kolarstwie, zorganizowanym przez firmę Gebiomized w Munster, w Niemczech.


Tak, jak dwa lata temu, organizatorzy z wielkim zaangażowaniem i wyobraźnią przygotowali znakomitą imprezę. Zaprosili na nią, w charakterze wykładowców i prowadzących warsztaty, znakomitych specjalistów z wielu dziedzin związanych z kolarstwem i bike fittingiem.
Słuchaczami wykładów było ponad 100 osób z 25 krajów, w tym z Australii i Japonii.


Dwa bardzo pracowite dni były wypełnione wykładami i warsztatami, a na zakończenie pierwszego dnia zajęć uczestnicy zostali zaproszeni na uroczystą kolację. Ponieważ wszyscy, którzy przyjechali do Munster są pasjonatami kolarstwa, a znaczna część osób znała się już z innych spotkań ( I Sympozjum ISCO, seminaria Retul’a, Targi Eurobike …), rozmowy przy winie i piwie trwały do późnej nocy.

International Symposium on Cycling Optimization (ISCO)
Ze względu na bardzo obszerny program Sympozjum, w tej części przedstawię informacje dotyczące jedynie wykładów. W kolejnej będą szczegóły związane z warsztatami.
Pierwszy dzień wykładów rozpoczął PHIL CAVEL , jeden z twórców europejskiego bike fittingu i założycieli pierwszego w Europie studia „Cyclefit UK” i prowadzący Cyclefit Symposium w Londynie.
W swojej prezentacji wyraził przekonanie, że bike fitting nie powinien zmierzać wyłącznie w kierunku doskonalenia technik pomiaru, ale przede wszystkim opierać się na wiedzy i empatii specjalistów.

Phil Cavell 1 ISCO2015
Bardzo interesujące materiały pokazał kolejny z zaproszonych gości: ANDY FRONCIONI. Jest Kanadyjczykiem , pracuje w Instytucie Lotnictwa i Budowy Maszyn i Alphamantis Technologies w Montrealu. Alphamantis jest liderem w dziedzinie aerodynamiki w kolarstwie i ma 12 centrów testowych na całym świecie. Współpracuje z drużynami: Cofidis, Team SKY, Francaise des Jeux, BORA- Argon 18 i wieloma fedaracjami kolarskimi. Firma obsługiwała technicznie bicie rekordów w jeździe godzinnej Jensa Voigta, Thomasa Dekkera i Sarah Storey. Andy Froncioni jest konsultantem dla Cycling Canada, USA Cycling, Cycling Australia i Francuskiej Federacji Kolarskiej .

DENNIS SANDIG – jego artykuły są publikowane we wszystkich niemieckich magazynach poświęconych kolarstwu. Doświadczenie trenerskie łączy z wiedzą na temat analizy ruchu, jest założycielem IQ Athletik GmbH i platformy treningowej atleta.de.
Tematem wykładu na ISCO 2015 były kryteria oceny ruchu w bike fittingu.


PARAIC MCGLYNN prezentował swoją wiedzę na ISCO po raz drugi (2013 i 2015). Jest Irlandczykiem z pochodzenia ale pracuje w USA. Ma za sobą zawodniczą karierę kolarską, a od lat dziewięćdziesiątych XX wieku współpracuje z elitą kolarską w Europie i w Stanach Zjednoczonych.
Zanim założył własną firmę Cyclologic, pracował w FASTER, pierwszym tunelu aerodynamicznym zbudowanym specjalnie dla kolarzy. Paraic jest w USA trenerem systemu bike fittingu Trek’a i pracuje jako fitter i doradca dla Trek Factory Racing.

International Symposium on Cycling Optimization (ISCO)Paraic McGlynn

Zupełnym zaskoczeniem był wykład holenderki, AIMEE ALBERS, konstruktorki siodeł… dla koni.
Okazuje się, że problematyka dotycząca bike fittingu w kolarstwie i współpraca człowiek-koń mają ze sobą wiele wspólnego. Źle dobrane siodło może stać się przyczyną braku komfortu i kontuzji zarówno jeźdźca, jak i konia.
Holistyczne podejście do projektowania siodeł ma to samo źródło i cel, co współczesny bike fitting.

 


Dr. MARK TIMMERMAN, lekarz rodzinny i sportowy, skupił się na omówieniu urazów w kolarstwie, zapobieganiu kontuzjom i ograniczaniu ich uciążliwości.
Dr. Timmerman jest doradcą medycznym dla Trek Bicycle Corporation, bierze udział w projektowaniu siodeł, rękawiczek i butów. Uczestniczył również w przygotowaniu systemu bike fittingu Trek Precision Fit Program, opracowując takie aspekty optymalizacji pozycji , jak anatomia, biomechanika i zapobieganie kontuzjom. Jak sportowiec ukończył 10 maratonów, 4 zawody triathlonowe na pełnym dystansie IM i długodystansowe wyścigi kolarskie.
Bardzo interesujące materiały, obalające wiele mitów kolarskich, przedstawił młody niemiecki naukowiec SEBASTIAN WEBER. Mimo młodego wieku ma ogromne doświadczenie: od 2002 roku pracuje jako trener z profesjonalnymi kolarzami i triathlonistami. Wspierał swoją wiedzą nie tylko drużyny: HTC Highroad, Katusha, Cannondale-Garmin ale również pojedynczych sportowców: Tony Martina w jeździe na czas i Andre Greipel na etapach sprinterskich.
Pracując w German Sport University opracował metodę STAPS, a następnie utworzył STAPS Institute, zajmujący się problematyką metabolizmu , analizą wysiłkową i aerodynamiką w kolarstwie i triathlonie.

Dr. BORUT FONDA ze Słowenii przedstawił swoje, nieco kontrowersyjne spojrzenie na bike fitting. Dr. Fonda jest naukowcem specjalizującym się w treningu sportowym; tytuł doktora uzyskał z Kinezjologii na Uniwersytecie w Birmingham. Po doktoracie rozpoczął współpracę z profesjonalnymi kolarzami, dzieląc się wiedzą na temat treningu, regeneracji i biomechaniki.
Niektóre z jego badań wykonywanych na Uniwersytecie w Birmingham i Primorsku stały punktem odniesienia dla tysięcy bike fitterów na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i ponad 50 publikacji naukowych. W swoim wykładzie Borut Fonda przedstawił pogląd, że jednym z najważniejszych kryteriów optymalizacji pozycji na rowerze jest uzyskiwana efektywność.

ISCO2015 Borat Fonda 1

Drugi dzień prezentacji zakończył jeden z organizatorów Sympozjum , dr. JORG NATRUP.
Wraz z młodymi współpracownikami przedstawił grupę zagadnień, którymi zajmuje się firma Gebiomized. W pracach badawczych rozpoczętych w 2001 roku naukowcy , fizjoterapeuci, ortopedzi, lekarze, inżynierowie analizowali punkty styku kolarza z rowerem (siodło, kierownica, pedały). Rozpatrywali optymalizację pozycji pod kątem różnej geometrii ram rowerowych, opracowywali wkładki do butów, wkładki do spodenek kolarskich, rękawiczki.