Bike Fitting - Mam Świetną Pozycję

MIĘDZYNARODOWE SYMPOZJUM DOTYCZĄCE BIKE FITTINGU – ICS MANCHESTER 2016

W dniach 14 i 15 listopada odbyło się w Manchesterze, zorganizowane po raz kolejny przez firmę CYCLEFIT, seminarium dotyczące bike fittingu. Po dwóch latach przerwy organizatorzy przenieśli konferencję    z Londynu do stolicy angielskiego kolarstwa: Manchesteru. To, że prezentacje odbywały się na Uniwersytecie w Manchesterze, nadało dodatkowego znaczenia tematyce seminarium: ” The Inteligence of Fit”. Głównym organizatorem był CYCLEFIT, który od 14 lat zajmuje się bike fittingiem. Współorganizatorem wydarzenia, które przyciągnęło bardzo wielu specjalistów w dziedzinie optymalizacji pozycji na rowerze,  aerodynamiki, medycyny, fizjoterapii, biomechaniki,  była niemiecka firma Gebiomized.

Uczestnicząc w wykładach oraz warsztatach mieliśmy możliwość wysłuchania  wybitnych naukowców i  obejrzenia “w akcji” najlepszych na świecie praktyków. Dodatkową atrakcja były towarzyszące seminarium prezentacje najnowszego sprzętu i systemów wspomagających  proces fittingu : Retul, Gebiomized, Bioracer, Sidas, Verve Cyckling, Lake, Endura, Guru, MotionLogic i inne.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Konferencję prowadzili: Phillip Cavell z CycleFitt  i Phil Burt, główny fizjoterapueta  British Cycling i Team Sky, autor książki Bike Fit,.

Pierwszym prelegentem był autor bestsellera” Paradoks szympansa- przełomowy program zarządzania umysłem”, prof. Steve Peters. Profesor jest matematykiem i psychologiem,  zainteresowanym szczególnie maksymalnym wykorzystaniem ludzkiego potencjału w różnych dziedzinach życia. Współpracuje z reprezentacją Anglii i drużyną Sky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lotte Kraus, którą znam ze szkoleń i dwóch seminariów w Niemczech, pracuje w firmie Gebiomized . Specjalizuje się w wykorzystywaniu mat tensometrycznych w bike fittingu, a od pewnego czasu dużo uwagi poświęca fittingowi kobiet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr Barney Wainwright z Leeds Beckett University  pracuje  ze sportowcami i organizacjami związanymi ze sportem: był członkiem drużyny brytyjskiej na Olimpiadach w Pekinie i kanadyjskiej w Vancouver. W swojej pracy poszukuje obiektywnych i uzasadnionych naukowo metod poprawy osiągnięć,  między innymi  w kolarstwie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wspaniały wykład i prezentację przedstawił australijski podolog Mick Habbgood. Specjalizuje się w biomechanice stopy w dwóch specyficznych sportach: narciarstwie zjazdowym i kolarstwie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Anglik Andy Brooke z Leeds Beckett University, oprócz tego , że zajmuje się biomechaniką w sporcie i prowadzi studio bike fittingu, podjął się roli integrowania środowiska bike-fitterów: stworzył organizację International Bike Fitting Institute (IBFI).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prawdziwą gwiazdą seminarium był “latający Szkot” Graeme Obree, który opowiadał o swojej niezwykłej karierze sportowej, a przede wszystkim o niekonwencjonalnym myśleniu , uporze i sięganiu po “nieosiągalne”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mogliśmy obejrzeć między innymi buty, które sam “poprawił”, usuwając bloki  i robiąc specjalny otwór w podeszwie na oś pedałów. Takie rozwiązanie, jedno z wielu, które wymyślił, umożliwiło obniżenie siodła o 22 mm, a więc poprawę aerodynamiki.

Kolejnym naukowcem związanym z brytyjskim sportem  jest Dr Scott Drawer. Prowadzi dla Team Sky i British Cycling unikalny projekt wykorzystania ludzkiego potencjału w sporcie.  Pracował z Reprezentacją Anglii w rugby i angielskimi olimpijczykami i paraolimpijczykami przez 5 kolejnych zimowych i letnich Olimpiad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr. Tom Korff jest biomechanikiem specjalizującym się w kolarstwie. Swoją  pracę doktorską poświęcił różnicom w biomechanice w kolarstwie u dzieci i dorosłych. Przeprowadził badania łączące pomiary biomechaniczne i fizjologiczne  mające pomóc w zrozumieniu tego problemu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dr. Valerie Pennemans z Belgii omawiała tematykę aerodynamiki oraz możliwości wykorzystania kamery i oprogramowania Bioracer w analizie  powierzchni  czołowej w kolarstwie czasowym i triathlonie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostatnim wykładowcą był hiszpański skrzypek i fitter Victor Calsamiglia, założyciel Cyclistlab.  Omawiał  rolę, jaką  w profesjonalnej grze na skrzypcach  i bike fittngu odgrywa konieczność ciągłego szkolenia oraz odpowiednia komunikacja ze słuchaczem/kolarzem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wykłady były przeplatane sesjami fittingu robionymi przez najwybitniejszych specjalistów na świecie: Todda Carver’a z Retula, Paraica McGlynn’a  z Cyclologic, Jon’a Iriberri  z Custom 4.us i Curtisa Crambeltt’a, genialnego fizjoterapeuty i fittera ze Stanów Zjednoczonych. Każdy z  tej czwórki przeprowadził analizę i poprawę pozycji wykorzystując jedynie swoją wiedzę i najprostsze pomoce. Obserwowanie pracy Mistrzów było bardzo inspirujące.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po pierwszym dniu zajęć zostaliśmy zaproszenie na małe “party” do sklepu Cyclefit, gdzie przeprowadzane są również sesje bike fittingu. Jak widać na jednym ze zdjęć, pracowali z Jensem Voigt’em i Bradleyem Wigginsem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chciałbym na koniec  dodać jedna uwagę: jestem obecny na większości tego typu seminariów w Europie  i mimo wielkiej popularności bike fittingu i ogromnej liczby bike fitterów,  za każdym razem widzę przynajmniej połowę tych  samych  twarzy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z mokrego Manchesteru. Jak widać na niektórych zdjęciach, Święta tuż tuż …

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA